Petek Temizleme ve Yıkama

Petek Temizleme ve Yıkama

Petekler Isınmıyor: Petekler nasıl yıkanır ve çamuru nasıl temizlenir?

Havalar soğumadan önce Isıtma sisteminizin bakımını yapmak ve mümkün olduğu kadar performanslı çalışmasını sağlamak gereklidir. Isıtma sisteminizin bakımına, Petek temizleme ve yıkama işlemi ile başlayabilirsiniz çünkü peteklerde biriken çamur, sistemin su akışını engeller ve kombinin daha fazla çalışmasını daha fazla enerji tüketmesine neden olur. Evinizdeki peteklerin eskisi kadar ısıtmadığını düşünüyorsanız, üst ve yanlar sıcak, orta ve altların soğuk olması gerekiyor. Peteklerini kontrol edin eğer peteklerin orta ve altlar soğuk ise peteklerin içi çamur, pas, kir ve tortu ile tıkanmış demektir.

Tıkanan Petekler; Isınmayan ev ve oda, elektrik ve doğalgaz faturalarında yükselme ve kombi arızalarının artması anlamına gelir

ARS TESİSAT +90 553 743 3428

Petek Çamuru Nedir?

Petek çamuru, peteklerin içinde sürekli dolaşan suyun, zamanla oksitlenmesi ve kirlenmesi sonucu petekleri tıkayan, suyun akışını engelleyen kir ve pasın karışımıdır. Aşağıdaki şemada biriken çamurun suyun akışını nasıl engellediğini görebilirsiniz.

Petek çamuru sadece verimsiz bir ısıtma sistemi olmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi sıcak tutabilmek için daha fazla fatura ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Aynı zamanda kombinin kazanına, pompaya ve vanalara çok maliyetli zarar verebilir. Kombi doğalgaz ve peteklerden oluşan ısıtma sisteminizi özellikle 10 yılı aşan bir sürede kesintisiz çalışıyor ise büyük olasılıkla çamur birikmesi oluşmuştur.

Doğalgaz petekleri nasıl temizlenir?

Peteklerdeki çamuru temizlemenin iki yöntemi vardır.

  1. Isıtmayan peteği yerinden çıkarın, banyo yada bahçeye götürün ardından içerisini hortum ile yıkayın.
  2. Kombi, tesisat ve tüm petekler dahil profesyonel bir şekilde yıkamak.

Her iki yönteminde avantajları ve dezavantajları vardır. Petekleri temizlemek için yeterli zamanınızla birlikte el beceriniz varsa petekleri tek tek temizleyebilirsiniz. Daha kapsamlı temizlik için firmamızı arayabilirsiniz böylece hem zamandan tasarruf edersiniz hemde ısıtma sisteminizi baştan aşağı temizletmiş olursunuz.

Petek Temizleme ve Yıkama: +90 553 743 3428

Yöntem 1: Evde petek temizleme nasıl yapılır?

Bu seçenek bir peteği temizlemek için yapmanız gereken en hızlı ve ucuz yöntemdir. Peteği sökmeden önce herhangi bir yanık vakası yaşamamak için kombiyi kapattığınızdan emin olun. Daha detaylı bir petek temizleme için diğer yazımızı okuyun lütfen.

Petekleri sökmeden önce peteğin altına gelecek şekilde zemine bez serin böylece peteği sökerken damlayan çamurlu suyun halıya zarar vermesini önlemiş olursunuz. Peteği söktükten sonra içerisindeki suyu derim bir kabın içerisine boşaltın; ardından peteği bahçeye veya banyoya götürerek içerisini hortum ile yıkayın.

Bu yöntem peteğin içerisinde biriken çamurun kısmende olsa çıkmasını sağlayacaktır fakat tesisat ve kombinin içinde hala çamurlu su olduğundan uzun vadeli bir çözüm değildir. Petekten çıkan çamuru gördüğünüzde sizde şok olacaksınız ve bu çamurun ısıtma sistemine ne derece zarar vereceğini düşünün.!

Yöntem 2: Profesyonel petek temizleme ve yıkama

Bu ikinci yöntem, petekler ile birlikte sistemi tamamen yıkamaktadır. Bu yöntemi uygulamak için elektrik ve su tesisat uzmanı olmak gerekmektedir. Bu yüzden birinci yönteme göre biraz maliyetlidir, ancak sistemin tamamının temizlenmesi demek kombi ve peteklerin tam performanslı çalışması demektir. Enerjiye harcayacağınız faturaların düşmesi demektir.

Profesyonel petek yıkama cihazları, şebeke suyunun basıncından daha fazla basınç üreterek, hortum ile yıkanan peteklere nazaran daha etkilidir. Bu işlem ortalama 4-5 saat sürer ve yıkama işleminin sonunda, sistem suyunun uzun bir süre temiz kalabilmesi için tesisatın içerisine korozyon önleyici ekleyerek, İşin sonunda tüm petekleri dengeleyerek sistemin düzgün çalışmasını sağlamaktayız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla ARA
WhatsApp WhatsApp